Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Błogosławionego Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych

„Na ścieżkach Fantoma”-promocja książki

Utworzono dnia 24.06.2019

CIEŃ "FANTOMA" W ŁAPSZACH NIŻNYCH

Za cieniem „Fantoma”, wojennym kurierem Armii Krajowej, Zbigniewem Rysiem,  grupa 60 młodych śmiałków ze szkoły im Błogosławionego  Ks. Józefa Stanka z Łapsz Niżnych oraz z Zespołu Placówek Oświatowych z Niedzicy, w towarzystwie swoich opiekunów, wyruszyła tropem kurierskiego szlaku. W poniedziałek 17 czerwca, o godzinie 9:30 rano, w holu głównym szkoły w Łapszach Niżnych, odbyło się słuchowisko muzyczne pod tytułem „Trasa wiodła przez Spisz”, w wykonaniu Sebastiana Rysia, wnuka Zbigniewa. Celem była promocja książki „ Na ścieżkach Fantoma” oraz przybliżenie uczniom szlaku kuriera Zbyszka. Książka to rozmowa syna Jacka z Ojcem Zbyszkiem, który zabiera go na swoje dawne, kurierskie szlaki, silnie związane z Łapszami Niżnymi. To właśnie przez  Łapsze Niżne wiodły trasy Polskiej Siatki Łączności na trasie Warszawa-Budapeszt.

W samych Łapszach Niżnych punkt kontaktowy znajdował się u Dominika Stanka, drugim takim miejscem, w nieodległym Dursztynie, na wzgórzu, była willa rodziny Pajorów, zwana „Wichrówką”.

Słuchowisko miało formę radiowej opowieści, wraz z czytanymi fragmentami książki oraz archiwalnymi nagraniami samych jej bohaterów z muzyczną ilustracją.

Po słuchowisku było kilka słów kontekstu historycznego, o typowo wojennym czasie na Spiszu. Słowo zapewnił Julian Kowalczyk, regionalista i były dyrektor szkoły podstawowej w Łapszach Niżnych.

Po spotkaniu w szkole, młodzież udała się na wyprawę, śladem kurierskiego szlaku.

Mimo zachmurzonego nieba i lekkiej mżawki wyruszyliśmy na szlak, niczym kurier wojenny, podróżujących przy złej pogodzie, bez mapy, w czasie ustawicznego zagrożenia. W tych słowach można krótko zrelacjonować istotę wyprawy.

[… ] „kurier był zdany tylko na siebie, wiodła go intuicja” […]. – jak mówi jedna z uczestniczek wyprawy.

Nagrodą za trud podejścia były zniewalające Tatrzańskie widoki, szczyty akurat były nieco przykryte chmurami, lecz od czego jest wyobraźnia i dobra opowieść naszego przewodnika, Elżbiety Łukuś, nauczycielki historii ze szkoły w Łapszach.

Nagrodą były również odwiedziny w samej „Wichrówce”.

Po serdecznej wizycie, gdzie na styl kurierski mogliśmy się posilić i nieco odpocząć, ruszyliśmy w drogę powrotną do Łapsz Niżnych, zabierając ze sobą, pamięć widoków.

 

W czasie wojny w wyniku zmiany granic, teren Łapsz Niżnych jak i Dursztyna, w którego granicach leży: „Wichrówka” znajdowały się na terytorium Słowacji. Dzięki temu, że jej właściciele Nina Małasińska i Zbyszek Pajor, otrzymali Słowackie obywatelstwo i dzięki ich znajomościom, uratowano niejedno polskie życie.

Obecnie Wichrówka należy do zgromadzenia Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła, a znajdująca się w niej Pustelnia, przyciąga tych, którzy z dala od telefonu i komputera, chcą spędzić czas, obcując z przyrodą.

Dodatkowo można podziwiać architekturę wnętrza, gdyż „Wichrówka” w dużej mierze jest zachowana w stanie oryginalnym.

Całości wydarzenia patronowało Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, które jest również wydawcą książki.

Zbigniew Ryś  (1914 – 1990) Kurier AK ps. „Fantom”, „Zbyszek”, kierownik Bazy łączności „Romek” w Budapeszcie, adwokat. W latach 1941-45 na trasie Warszawa-Budapeszt odbył 108 przejść przez granicę polsko-słowacką, słowacko-węgierską i z powrotem, przerzucając ludzi, pocztę, meldunki i broń.

Spiskie odcinki trasy kurierskiej pod nazwą „Karczma”, wiodły go przez Łapsze Niżne i stojącą nieopodal „Wichrówkę” na wzgórzu Honaj, gdzie znajdowały się punkty kontaktowe Rysia.

Promocja książki w szkole i wycieczka na "Wichrówkę"

Utworzono dnia 24.06.2019, 09:19

edupolis | Gdzie szukać pomocy, jeśli dziecko zostanie wykorzystane  seksualnie przez jednego z rodziców? Wyjaśnia to prawniczka z Fundacji Dajemy  Dzieciom Siłę

Logo Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 468

W poprzednim tygodniu: 834

W tym miesiącu: 2768

W poprzednim miesiącu: 3550

Wszystkich: 224078

Imieniny