REKRUTACJA DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
18 maja rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. To bardzo ważny czas dla naszych ósmoklasistów, którzy muszą zdecydować o dalszym kierunku kształcenia. Do podjęcia tej ważnej dla nich decyzji uczniowie przygotowywali się w czasie zajęć z doradztwa zawodowego, spotkań z przedstawicielami szkól odwiedzających naszą placówkę czy uczestnictwie w dniach otwartych szkół średnich. Z pewnością udział w Targach Edukacyjnych w Krakowie uświadomił im szeroki wachlarz możliwości oferty edukacyjnej. Uczniowie wypełniają wniosek elektronicznie na stronie malopolska.edu.com.pl Mogą wybrać trzy szkoły z dowolną ilością oddziałów, jednak wniosek składają tylko w szkole pierwszego wyboru. W tym roku ogłoszenie list uczniów przyjętych do poszczególnych szkół, co jest równoznaczne z zakończeniem rekrutacji, będzie miało miejsce 20 lipca. Proces rekrutacji obejmuje trzy główne kroki: złożenie wniosku z preferencjami placówek, uzupełnienie go o wyniki egzaminu ósmoklasisty i świadectwo, a następnie potwierdzenie woli przyjęcia.
O przyjęciu decyduje suma punktów (maksymalnie (200), na którą składają się: egzamin ósmoklasisty: maksymalnie 100 punktów, oceny na świadectwie: - maksymalnie 100 punktów za: oceny z wybranych przedmiotów, świadectwo z wyróżnieniem, udział w konkursach i wolontariat. Ważne są też terminy składania poszczególnych dokumentów, ich niedopełnienie jest równoznaczne z wykluczeniem z procesu rekrutacyjnego. Na gazetce w holu szkoły znajduje się gazetka informacyjna nt. szkół ponadpodstawowych w naszym regionie.
Naszym ósmoklasistom życzymy, by plany i marzenia związane ze ścieżką kariery zawodowej spełniły się i by od nowego roku szkolnego rozpoczęli dalszą naukę w wybranych przez siebie wymarzonych szkołach i kierunkach kształcenia.
Powodzenia!
Józefa Żołądek
























