Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Błogosławionego Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych

WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

Utworzono dnia 03.05.2022

DZIEŃ PROFILAKTYKI W NASZEJ SZKOLE

Miniony czwartek, 28.04.2022r., był dniem poświęconym w naszej szkole, warsztatom profilaktycznym, poprowadzonym przez specjalistę z Polskiego Centrum Profilaktyki w Krakowie. Zajęcia warsztatowe, które trwały 90 minut, odbyły się najpierw dla uczniów klasy VI i VII, poświęcone były tematyce odbudowy relacji z rówieśnikami, integracji grupy, właściwej komunikacji i porozumiewaniu się. Warsztatowa forma zajęć bardzo przypadła do gustu naszym uczniom, którzy chętnie angażowali się w zabawy i ćwiczenia podczas warsztatów.

Następnie podczas zebrania ogólnego w szkole, odbyła się prelekcja przeznaczona dla wszystkich rodziców. Poruszona była kwestia tego, Co rodzic może zrobić, by budować w dziecku wysokie poczucie własnej wartości? W tej kwestii rodzic ma bardzo duże pole do działania. Należy pamiętać jednak, że budowanie i wzmacnianie w dziecku poczucia własnej wartości jest procesem i nic tu nie dzieje się z dnia na dzień. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i zainspirować poniższymi wskazówkami:

Daj dziecku miłość i akceptację

By dziecko mogło „na własnej skórze” poczuć, że jest ważne, że zasługuje na miłość i uwagę, musi tego najpierw doświadczyć w relacji z Tobą. Jak to zrobić? Okazuj wiarę w dobre chęci i intencje dziecka – nie zakładaj, że coś robi specjalnie czy na złość Tobie. Popatrz na jego zachowanie poprzez pryzmat tego, że w ten sposób wysyła Ci ważny komunikat, że czasami nie umie jeszcze poradzić sobie inaczej i potrzebuje wsparcia dorosłego. Pamiętaj: Twoje dziecko jako osoba jest dobre i jedyne w swoim rodzaju, a to, czego czasami możesz nie tolerować, to tylko niektóre jego zachowania. Trudne zachowania nie są jednak powodem, by „wycofywać” miłość czy akceptację do dziecka – nie mów dziecku, że go już nie kochasz, bo po raz trzeci w tym tygodniu się z Tobą pokłóciło. Niezwykle ważnym i wymagającym zadaniem dla rodzica jest z jednej strony okazanie dziecku szacunku, miłości i akceptacji niezależnie od okoliczności, a z drugiej – gdy sytuacja tego wymaga – jasne określenie swoich granic i pokazywanie reguł obowiązujących w świecie.

 

Okaż zrozumienie dla dziecięcych emocji

Wysokie poczucie własnej wartości wiąże się ze świadomością własnych stanów emocjonalnych i zgodą na nie. Wpisuje się w nie także przekonanie, że wszystkie emocje, których doświadczam są w porządku, dają mi cenną wiedzę o sobie i o tym, co dzieje się na zewnątrz – wzbogacają nie tylko mnie jako osobę, ale także moje otoczenie. Dzieci w dopiero w toku rozwoju uczą się, że to co przeżywają to właśnie złość, smutek, tęsknota, rozpacz, duma. Mają naturalną gotowość do ekspresji różnych emocji, a tym czego potrzebują od dorosłych, jest akceptacja dla przeżywanych przez nie stanów emocjonalnych i pomoc w ich nazwaniu oraz zrozumieniu. Co jako rodzic możesz w związku z tym robić? Przede wszystkim pozwalaj dziecku przeżywać emocje – nie karć i nie zawstydzaj za to, że się złości albo jest smutne. Staraj się nazywać dziecięce uczucia („słyszę, że bardzo zależało ci na tym wyjeździe; domyślam się, że jesteś rozczarowany i smutny tym, że ostatecznie nic z tego nie wyszło”) i wspólnie z dzieckiem szukaj różnych sposobów radzenia sobie z nimi („czego byś teraz potrzebował?”).

Pozwól (sobie i dziecku) na bycie nieidealnym

Dla dziecka jesteś wzorem do naśladowania. Możesz na co dzień pokazywać mu, że celem podejmowania różnych wyzwań nie jest dążenie do perfekcji. Czasami rodzice wpadają w pułapkę błędnego przekonania, że w kontakcie z dzieckiem muszą się ze wszystkim „wyrabiać”, zawsze mieć rację, być nieomylni, wszystko robić najlepiej. Pewnie już w momencie, gdy czytasz to ostatnie zdanie widzisz, że to nierealne założenie. Co więcej, by Twoje dziecko miało wysokie poczucie własnej wartości wcale nie potrzebuje mieć obok siebie idealnego rodzica – ono potrzebuje widzieć, że jego rodzic to osoba z krwi i kości, autentyczna w byciu sobą – popełniająca błędy, umiejąca się do nich przyznać i wyciągać wnioski, mająca dystans do siebie. Tak samo jak Ty nie potrzebujesz być idealnym rodzicem, tak Twoje dziecko nie musi być we wszystkim najlepsze – daj synowi czy córce do zrozumienia, że w podejmowaniu różnego rodzaju działań nie chodzi o zdobywanie nagród, pierwszych miejsc, najwyższych stopni, a bardziej o to, by móc się czegoś nauczyć, dowiedzieć, doświadczyć.

Pokaż dziecku, że jego potrzeby są ważne

Poczucie własnej wartości łączy się ze świadomością własnych potrzeb oraz umiejętnością zadbania o nie, z jednoczesnym uwzględnianiem szerszej rzeczywistości i aktualnych możliwości. Dzieci często pokazują rodzicom, gdzie leżą ich granice (już 2- latek entuzjastycznie mówi „nie!”), czego nie lubią, a co chcą. Warto zadać sobie pytanie, jak wtedy reaguję? Złoszczę się na dziecko? Zaprzeczam jego potrzebom? Ignoruję je? A może autentycznie staram się na nie odpowiadać? Oczywiście, nie zawsze prośba dziecka będzie możliwa do spełnienia, niemniej – zawsze można dać dziecku komunikat „słyszę, że to jest dla ciebie ważne”. Już samo to może wzmacniać w dziecku poczucie, że jego potrzeby są istotne i warte zauważenia, co z kolei przekładać się będzie na budowanie poczucia własnej wartości.

 

Większość rodziców chce, żeby ich pociechy cieszyły się wysokim poczuciem własnej wartości i często zastanawia się, jak można by im pomóc. Poza działaniami opisanymi wyżej, warto pamiętać o jednej niezwykle ważnej kwestii, którą chciałam się podzielić kończąc dzisiejszy wpis – okazuje się, że znaczna liczba badań wskazuje na następującą rzecz:

„(…) największym źródłem poczucia własnej wartości są opiekunowie, których własna samoocena jest wysoka. Opiekunowie tacy w codziennym życiu mogą modelować poczucie własnej wartości swoim dzieciom.”

/Jak dobrze być sobą. O poczuciu własnej wartości. N. Branden, GWP 2007/

 

Renata Błazoszek-Sołtys

Pedagog szkolny

 

 

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 12 wydarzeń w tym miesiącu

edupolis | Gdzie szukać pomocy, jeśli dziecko zostanie wykorzystane  seksualnie przez jednego z rodziców? Wyjaśnia to prawniczka z Fundacji Dajemy  Dzieciom Siłę

Logo Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 741

W poprzednim tygodniu: 879

W tym miesiącu: 3429

W poprzednim miesiącu: 2828

Wszystkich: 221189

Imieniny