ROWEREM pod TRZY KORONY
Zdjęcie z rozpoznawalnym szczytem Pienin dokumentuje naszą rowerową wyprawę w piękny ostatni, majowy piątek. Trzynastką uczniów kl. V i VI pod opieką B. Kowalczyk i P. Koczocik wyruszyliśmy z samego rana spod naszego kościoła pobłogosławieni przez księdza katechetę. Jechaliśmy do Niedzicy, dalej ścieżką rowerową i podziwiając płynący po prawej stronie Dunajec kierowaliśmy się tak do Sromowiec Niżnych, oczywiście odcinkami korzystaliśmy z drogi głównej, miejscami remontowanej, ale wszędzie za zachowaniem zasad bezpieczeństwa (kamizelki odblaskowe mieliśmy wszyscy) i tu pochwalić należy naszych uczniów za znajomość i stosowanie tych zasad kodeksu drogowego. Oczywiście dla wielu była to pierwsza tak daleka wyprawa, ale i taki wyjazd uczy. Warunki pogodowe – brak słów, lepiej być nie mogło, a i atmosfera w grupie znakomita. Oczywiście nie ominęły nas drobne awarie sprzętu, ale wytrwałość i kondycja naszych rowerzystów była zawsze górą. Pod Trzema Koronami były nie tylko zdjęcia, ale i dłuższy postój i czas na małe co nieco. Potem jeszcze weszliśmy do maleńkiego i uroczego kościoła św. Katarzyny w tejże wsi – drewnianego z pocz. XVI w, a dalej już wracaliśmy ochoczo tą samą drogą. Dłuższy przystanek na niedzickie lody dał nam siły by z podładowanymi bateriami wrócić do domów. Wyprawa udana, choć zmęczenie niemałe. Ale wszyscy byli raczej zadowoleni gratulując sobie odwagi. Już planować można kolejne wyprawy, a na pewno te wakacyjne, bo miejsce w jakim mieszkamy, aż roi się od ścieżek rowerowych różnych standardów, tych asfaltowych i tych leśnych, trudniejszych i tych krótszych. Zachęcamy do spoglądnięcia na mapy by najlepiej w małych grupach rodzinno-koleżeńskich poznawać okolicę na rowerze. Bo rower dobry jest na wszystko, oczywiście sprawny i z kaskiem. Dodajmy że właśnie 3 czerwca, przypada Światowy Dzień Roweru i my ten dzień uczciliśmy już dziś. Zadbajmy więc o swoje rowery, pamiętajmy o kaskach i wyruszajmy poznawać świat na rowerze:)
W linku poniżej kilka propozycji szlaków rowerowych okolicy
https://www.lapszenizne.pl/rowerem-przez-gmine
a na deser kilka trafnych cytatów o rowerze:
„Rower to coś więcej niż środek transportu, to styl życia”
„Życie przypomina jazdę rowerem – by nie stracić równowagi, nie możesz się zatrzymać.”
„Rower to wyjątkowy przewodnik
– prowadzi nas i umożliwia delektowanie się każdą chwilą podróży.”
… i psychologiczne korzyści związane z rowerem:
„Rowerzysta doświadcza poprawy nastroju, redukcji stresu i zwiększenia poczucia własnej wartości, co przekłada się na ogólną poprawę jakości życia:)
























