Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Błogosławionego Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych

„NIEZWYCIĘŻONE. BOHATERKI NIEPODLEGŁEJ”- gala

Utworzono dnia 25.09.2022

FINAŁ IV KONKURSU EDUKACYJNEGO

„NIEZWYCIĘŻONE. BOHATERKI NIEPODLEGŁEJ” w SULEJÓWKU

W ubiegłym roku szkolnym nasi uczniowie: Karolina Stanek, Emilia Stańczak i Michał Knutelski wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez IPN, którego celem było upamiętnienie jednej z Bohaterek odznaczonej Krzyżem lub Medalem Niepodległości. Wybrana do konkursu została mieszkanka Łapsz - Maria Wiśmierska, która została odznaczona Medalem Niepodległości przez prezydenta II RP Ignacego Mościckiego. Przed szkolnym zespołem stanęło szereg zadań, przede wszystkim trzeba było zebrać rozproszone informacje, materiały o działalności i zaangażowaniu  na rzecz polskości Spisza naszej Bohaterki. Kolejnym krokiem było powstanie scenariusza do filmu o Marii Wiśmierskiej, następnie odbyło się nagranie i montaż filmu, za który odpowiedzialny był Michał Knutelski.

 21 września 2022 r. w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbył się finał IV edycji konkursu edukacyjnego „Niezwyciężone. Bohaterki Niepodległej”, gdzie zostały wręczone nagrody uczestnikom konkursu. Nasza drużyna otrzymała wyróżnienie.   

Na uroczystej gali finałowej zebranych gości powitał  dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Robert Andrzejczyk. Udział w gali wziął zastępca prezesa IPN Mateusz Szpytma, który podkreślił, że konkurs „Niezwyciężeni” jest jednym z najważniejszych projektów edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży realizowanych przez Biuro Edukacji Narodowej IPN.

Po wręczeniu pamiątkowych dyplomów i nagród rzeczowych laureatom i wyróżnionym w konkursie zaprezentowano fragmenty przygotowanych przez nich filmów. Ostatnim akcentem gali był występ kobiecego duetu smyczkowego Pinky Loops z Bydgoszczy. W ich repertuarze znalazły się kompozycje własne, muzyka filmowa oraz znane utwory pop i rock w nowych aranżacjach. Tegoroczna edycja konkursu została objęta honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Organizatorzy gali przygotowali dla uczestników konkursu poczęstunek oraz możliwość zwiedzenia nowoczesnego muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Nasza obecność na gali ubogaciła nas, poznaliśmy wiele bohaterek, które walczyły o niepodległość Polski.

część zdjęć pochodzi ze str. IPN

Elżbieta Łukuś

Niżej zamieszczamy link do przygotowanego przez nas filmu  i tekstu na temat życia Marii Wiśmierskiej

Link do filmu

https://www.youtube.com/watch?v=SuOYNQeFiIc

Link do tekstu

https://splapszenizne.pl/n,konkurs-niezwyciezone-bohaterki-niepodleglej

 

„NIEZWYCIĘŻONE. BOHATERKI NIEPODLEGŁEJ”- gala

Utworzono dnia 25.09.2022, 20:26

Logo Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2022 5 wydarzeń w tym miesiącu

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 641

W poprzednim tygodniu: 889

W tym miesiącu: 253

W poprzednim miesiącu: 3868

Wszystkich: 173566

Imieniny