Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Błogosławionego Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych

WYCIECZKA DO WARSZAWY KL. VII W RAMACH PROGRAMU „POZNAJ POLSKĘ”

Utworzono dnia 25.09.2023

WARSZAWA w JESIENNYCH BARWACH

W promieniach cudownego jesiennego słońca klasy siódme naszej szkoły uczestniczyły w wycieczce współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Wszyscy wyruszyliśmy w trasę skoro świt w środę 20 września wiedząc, że czeka nas długa podróż i intensywny program zwiedzania. Warszawa przygotowała na nasze powitanie piękną i kolorową jesienną aurę. Przez cały czas towarzyszyła nam piękna pogoda.

Nasze zwiedzanie rozpoczęła wizyta na Zamku Królewskim i lekcja muzealna przygotowana specjalnie dla nas. Największe wrażenie zrobił  Pokój Marmurowy z przepięknymi zdobieniami i iście królewskim przepychem. Wszyscy zachwycali się pomieszczeniami, w których kiedyś funkcjonował król i jego świta, a także wielkimi dziełami malarskimi, które można było podziwiać na żywo, a nie tylko w podręczniku do historii.

Po intensywnym i dość czasochłonnym zwiedzeniu Zamku udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, po drodze odwiedzając kolejne zabytki. Tego dnia odwiedziliśmy również miejsce męczeńskiej śmierci naszego patrona bł. ks. Józefa Stanka.

Mocno oczekiwany drugi dzień wycieczki przyniósł nam następne atrakcje. Pierwszym punktem  była wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Każdy z nas mógł przeprowadzać eksperymenty, doświadczyć jak działa na nas iluzja, jak pracują ludzkie stawy i kości i dlaczego pewne zjawiska mają miejsce w przyrodzie.

Kolejnym punktem naszego programu był cmentarz na Powązkach. Spacerując po nim rozmyślaliśmy nad losem poległych żołnierzy i uczestników powstania. Wstrząsnęły nami groby Alka, Rudego i Zośki, którzy mimo młodego wieku oddali życie za naszą ojczyznę. Szukaliśmy również grobów znanych osób, a wśród nich miejsca, w którym niegdyś pochowano bł. ks. Józefa Stanka. Był to czas ciszy, spokoju i głębokiej zadumy.

Na koniec dnia zostawiliśmy zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki tej wizycie poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat powstania i jego oddziaływania na losy Warszawy i całego państwa. Poznaliśmy historie powstańców, na własne oczy zobaczyliśmy jak zniszczona była nasza stolica. Tu także odnaleźliśmy miejsca, które poświęcono naszemu Patronowi i jego zasługom dla powstania.

Kolejnym punktem naszej podróży było Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Tam poznaliśmy nie tylko dzieje polskich Żydów, ale także współczesną kulturę żydowską. Przewodnik, który oprowadzał nas po muzeum, pomógł nam zrozumieć trudną historią wyznawców judaizmu. Dowiedzieliśmy się również, ile zła przyniosła mowa nienawiści oraz że dziedzictwo żydowskie stanowi integralną część historii Polski. Opuszczaliśmy gmach muzeum dostrzegając wkład narodu żydowskiego w rozwój polskiej kultury, nauki, a także gospodarki.

Tego dnia odwiedziliśmy również Łazienki Królewskie, słuchając historii i anegdot związanych z tym miejscem.  Miejsce to wywarło na nas ogromne wrażenie swoim przepychem oraz pięknym i zadbanym otoczeniem.

Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się na szybki posiłek i powrót do domu. Mimo napiętego harmonogramu wycieczki udało nam się wjechać na ostatnie piętro Pałacu Kultury i Nauki, a także podziwiać piękno królewskich ogrodów wieczorową porą.

Wszystkie te wrażenia i doznania z całą pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci.

 E. Zarzycka

WYCIECZKA -WARSZAWA

Utworzono dnia 25.09.2023, 06:54

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 12 wydarzeń w tym miesiącu

edupolis | Gdzie szukać pomocy, jeśli dziecko zostanie wykorzystane  seksualnie przez jednego z rodziców? Wyjaśnia to prawniczka z Fundacji Dajemy  Dzieciom Siłę

Logo Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 325

W poprzednim tygodniu: 491

W tym miesiącu: 605

W poprzednim miesiącu: 3224

Wszystkich: 225139

Imieniny