Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Błogosławionego Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych

Cyberprzemoc- ciemna strona Sieci

Utworzono dnia 16.11.2020

„Cyberprzemoc- ciemna strona Sieci”

 

Przemoc rówieśnicza z użyciem mediów elektronicznych stała się w ostatnich latach poważną kwestią społeczną. Jeszcze bardziej staje się to widoczne na przestrzeni minionych miesięcy, gdy wiele aspektów życia przeniosło się w świat wirtualny. Wyniki badań pokazują, że przemocy w sieci doświadcza ponad połowa dzieci w Polsce! Specyfika Internetu i telefonów komórkowych powoduje, że nawet pozornie błahe akty cyberprzemocy stanowią dla ich ofiar poważny problem, z którym często nie potrafią sobie poradzić. Problem cyberprzemocy w oczywisty sposób dotyczy szkół. W klasie, szatni, czy na boisku szkolnym dochodzi do aktów przemocy z użyciem telefonów komórkowych lub Internetu. Coraz częściej też „tradycyjne” konflikty rówieśnicze ze szkoły przenoszą się do sieci.

Cyberprzemoc (ang. cyberbullying) to przemoc z użyciem nowych mediów elektronicznych.
Do cyberprzemocy zalicza się:

–wyzywanie, straszenie , poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu komórkowego

–robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłanie

–podszywanie się pod kogoś w Sieci

Ofiarami cyberprzemocy mogą być wszyscy użytkownicy Internetu, bez względu na wiek. Sprawcy cyberprzemocy mają wrażenie że są anonimowi, co pobudza i zachęca ich do działania. „Akty cyberprzemocy mogą wyglądać niewinnie, potrafią jednak wyrządzać bardzo dużą krzywdę. Wrzucony do sieci film dokumentujący np. niezdarne zachowanie dziecka, opatrzony komentarzami nieznajomych osób, eskalacja złośliwości wobec prób obrony, obawa, że wszyscy znajomi dziecka już film widzieli, nieudane próby usunięcia go z sieci, świadomość, że film jest oglądany przez kolejne osoby – wszystko to może rodzić u dziecka negatywne emocje, głęboką frustrację, poczucie bezradności, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do prób samobójczych”- źródło saferinternet.pl
Pamiętajmy, że cyberprzemoc nie kończy się wraz z wyłączeniem komputera, lecz przenosi się na realne, szkolne życie. Dziecko w takiej sytuacji żyje w nieustannym poczuciu zagrożenia – obawia się następnych ataków lub reakcji kolejnych osób, które są świadkami jego upokorzenia. Często również czuje się osamotnione. Nie dajmy mu pozostać sami!

 

Więcej informacji o cyberprzemocy znajdziecie Państwo na następujących stronach:
www.dzieckowsieci.pl
www.saferinternet.org.pl
www.sieciaki.pl
www.cyberprzemoc.pl
www.dyzurnet.pl
www.helpline.org.pl

 

Rodzicu, Zapamiętaj :

Cyberprzemoc może przytrafić się każdemu, również Twojemu Dziecku!
Cyberprzemoc nie musi mieć logicznej przyczyny. Pomóż dziecku zrozumieć, że to nie ono jest odpowiedzialne za tą sytuację. Odpowiada za nią sprawca!

 

Pedagog szkolny

mgr Renata Błazoszek-Sołtys

ZAŁĄCZNIKI:

  • Cyfrowobezpieczni
    Utworzono dnia 16.11.2020, 09:43

    Prezentacja zawiera informacje zwiąane z cyberprzemocą.

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 13 wydarzeń w tym miesiącu

edupolis | Gdzie szukać pomocy, jeśli dziecko zostanie wykorzystane  seksualnie przez jednego z rodziców? Wyjaśnia to prawniczka z Fundacji Dajemy  Dzieciom Siłę

Logo Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

Imieniny